Чернігівським районним судом Чернігівської області в рамках реалізації Проекту «Система оцінки якості роботи суду: стандарти, критерії, показники та методи» (далі СОРС) та виконання Рішення Ради суддів України №5 від 5 лютого 2015 року з 19 вересня по 29 вересня 2016 року проведено анкетування.
В опитуванні взяли участь:
· 6 суддів;
· 24 працівники апарату суду.
Опитування проведено на основі анкет:
· внутрішнє опитування судді (Додаток 2 СОРС);
· внутрішнє опитування працівника апарату суду (Додаток №3 СОРС).
Результати опитування.
v Анкета внутрішнього опитування судді
Питання 1: Якою мірою Ви задоволені умовами праці у Вашому суді?
Середня оцінка за результатами відповідей на 21 питання складає 3,76. Найвище судді оцінили графік роботи суду - 4,83 бали, найнижче – зручність і комфортність приміщення суду для відвідувачів (учасників проваджень) - 2,3 бали.
Питання 2: Чи не виникало у Вас відчуття, що навіть за існуючих умов фінансування та матеріально-технічного забезпечення суду, умови могли б бути кращими (тобто наявні ресурси використовуються не зовсім раціонально)?
Більш ніж половині опитуваних суддів (а саме 66,7%) важко було надати відповідь, в той же час коли 16,6% суддів впевнені, що умови могли бути кращими та у 16,6 % відсотків суддів таке відчуття виникало досить часто.
Питання 3: Оцінка голови суду суддями.
Середня оцінка за результатами відповідей на 18 запитань цього розділу складає 4,75.
Найвищий бал (5) заслуговує: професійна підготовка, організаторські здібності, повага та авторитет до голови суду; найнижча оцінка (4,4) – за вміння створювати позитивний соціально-психологічного клімату у колективі, попереджати конфлікти та протистояння.
Питання 4: Оцінка суддями керівника апарату суду.
За результатами відповідей на 17 питань середня оцінка складає 4,02.
Найвищої оцінки (5) заслуговують: коректність та ввічливість у службових відносинах а також утримання від дій, що є несумісними з посадою; найнижчої оцінки (3,5) – вміння створювати позитивний соціально-психологічний клімат у колективі, організаторські здібності, користування авторитетом та повагою працівниками суду, врахування думки та побажання працівників суду.
Питання 5:Оцінка зборів суддів суддями.
На дев’ять з десяти тверджень щодо оцінки зборів суддів більшість суддів надали відповідь «цілком «так»». Відповідь на п.10 «збори суддів скликаються не рідше одного разу на три місяці», 100% відповіли : «так».
Питання 6: Як співвідносяться позиції голови суду та керівника апарату суду при плануванні роботи чи оцінюванні поточної діяльності суду?
50% (3) суддів вважають, що позиції «у більшості випадків збігаються», 33,3% (2) - що «практично завжди збігаються», ще 1-м із суддів надано відповідь «важко сказати».
Питання 7: Який приблизно відсоток Вашого робочого часу на минулому тижні було витрачено на види робіт(дії), що не мають прямого стосунку до підготовки та розгляду справ?
5 суддів (83,3%) зазначили, що «такого не було»; одним із суддів зазначено, що до 10% робочого часу витрачається на дії, що не мають прямого стосунку до підготовки та розгляду справ.
Питання 8: Чи доводилось Вам протягом останніх 12 місяців працювати після закінчення робочого часу або брати роботу додому? Якщо такі випадки були, то чим це пояснюєте?
4 суддів (66,7%) - дали відповідь «досить часто», 2 суддів (33,3%) -«ніколи».
Серед причин такого 3суддів (50 %) вказує що «загальне навантаження на суд є надто великим», 2 вказують на «нерівномірність розподілу навантаження», 1 не надано відповідь на питання.
Питання 9: Яка з наведених нижче оцінок може охарактеризувати Ваше навантаження (кількість справ, що перебувають у провадженні)?
66,7% - це 4 судді вважають, що «справ багато, але в межах розумного», ще 33,3% - 2 судді що « навантаження до певної міри є надмірним».
Питання 10: Чи є для Вас корисними семінари, тренінги та інші форми навчання, що проходять у Вашому суді?
33,3% - двоє опитаних суддів вважають їх «дуже корисними», 66,7% - це четверо суддів - «швидше корисними, ніж ні».
Питання 11: Негативні характеристики суду. Якою мірою наведене є характерним для Вашого суду?
Найбільш нехарактерним з точки зору опитаних суддів є нерівномірність розподілу керівництвом суду серед суддів окремих доручень чи видів робіт (що не пов’язані з розглядом справи), «скоріше характерно, ніж ні» - недостатня чисельність працівників апарату,
Питання 12: Характеристики відносин у колективі. Якою мірою наведені ознаки є характерними для відносин у колективі Вашого суду?
Середня оцінка відповідає значенню «Скоріше характерні, ніж ні».
Питання 13: Які зміни відбулися у Вашому суді за останні 12 місяців?
Троє опитаних суддів (50%) вважають, що навантаження зросло, ще двоє (33,3%) - що воно не змінилось. Одним із суддів не надано відповіді на це питання.
Жоден з суддів не вважає, що за останні 12 місяців у суді погіршились умови праці. Стан приміщення суду, відносини у колективі - 100% опитаних суддів вважають, що вищезазначені показники не змінились. 83,3 %, а це 5 суддів, вважають, що організація роботи та управління також не змінилась.
Додаткове питання 14: Які зміни відбулись і Вашому суді за час перебування на посаді нинішнього голови суду?
Жоден суддя не вважає, що за час перебування на посаді нинішнього голови суду в суді погіршились умови праці, стан приміщення суду, відносини у колективі, організація роботи та управління судом. Четверо із шести опитуваних суддів (66,7%) зазначили, що зміни відбулися на краще.
v Анкета внутрішнього опитування працівника апарату суду
Питання 1: Якою мірою Ви задоволені умовами праці у Вашому суді?
Середня оцінка за результатами відповідей на 20 питань цього блоку складає 3,76. Найвище працівники апарату суду оцінили графік роботи суду – 4,83 балів, найнижче – зручність та комфортність у приміщенні – 3,33 балів.
Питання 2: Чи не виникало у Вас відчуття, що навіть за існуючих умов фінансування та матеріально-технічного забезпечення суду, умови могли б бути кращими (тобто наявні ресурси використовуються не зовсім раціонально)?
Майже у третини опитуваних працівників апарату суду ( а саме 29,2%) такі відчуття інколи виникали, 21% у цьому впевнені; у 16,7% - таке відчуття виникало досить часто, а у 12,5% працівників таке відчуття не виникало, 21% опитаним було важко надали відповідь на це питання.
Питання 3: Оцінка голови суду працівниками апарату суду.
Середня оцінка за результатами відповідей на 16 запитань цього розділу складає 4,24.
Найвищих балів ( 4,95 та 4,79 ) заслуговують: «утримання від подарунків чи інших дій що не є сумісними з посадою та створюють конфлікт інтересів та можуть сприйматись як такі» та «вміння налагодити взаємодію із засобами масової інформації і громадськістю». Найнижча оцінка – 3,76 за справедливий розподіл окремих доручень.
Питання 4: Оцінка керівника апарату суду працівниками апарату суду.
За результатами відповідей на 17 питань середня оцінка складає 2,99.
Найвищої оцінки (3,9) заслуговує утримання від дій, що є несумісними з посадою; найнижчої оцінки (2,36) – врахування думок та побажань працівників суду при прийнятті рішень.
Не надали відповіді 10 респондентів на питання про вміння налагодити взаємодію із засобами масової інформації та громадськістю.
Питання 5:Оцінка зборів суддів працівниками апарату суду.
Найвищої оцінки (4,35) заслуговує твердження, що збори суддів Чернігівського районного суду Чернігівської області є авторитетним та незалежним органом суддівського самоврядування. Середня оцінка цього блоку питань – 4,21.
Питання 6: Як співвідносяться позиції голови суду та керівника апарату суду при плануванні роботи чи оцінюванні поточної діяльності суду?
Більшій половині працівників апарату 58,3% було важко надати відповідь на це питання, 16,7% - респондентів відповіли що «практично завжди співпадають», та 16,7% що «позиції у більшості випадків співпадають».
Питання 7: Який приблизно відсоток Вашого робочого часу на минулому тижні було витрачено на виконання обов’язків (видів робіт), що прямо чи опосередковано не передбачені Вашими посадовими обов’язками? Якщо такі випадки були, то чию роботу Ви виконували?
29,2% працівників апарату суду зазначили, що «такого не було»; ще 25% працівників зазначили, що до 10% робочого часу витратили на виконання таких обов’язків, по 16,7% працівників відмітили цей час, як « 11 – 30%» та «31-50%», «більше 50%».
62,5% опитаних зазначили, що виконували роботу іншого працівника апарату суду, 8,3% - роботу керівника апарату судді, 8,3% - інше, 7% - не відповіли на питання.
Питання 8: Чи доводилось Вам протягом останніх 12 місяців працювати після закінчення робочого часу або брати роботу додому? Якщо такі випадки були, то чим це пояснюєте?
16,7% опитаних працівників апарату суду зазначили, що «це відбувалося постійно»; 12,5% - «досить часто», 45,8% -«інколи», 25% - «ніколи».
Серед причин такого 29,17% працівників апарату суду вказують на «нерівномірність розподілу навантаження», 12,5% працівників – що «загальне навантаження на суд є надто великим», 41,7% - вказали «інші причини».
Питання 9: Чи є для Вас корисними семінари, тренінги та інші форми навчання, що проходять у Вашому суді?
12,5% опитаних працівників вважають їх «дуже корисними», 54,16% - «швидше корисними, ніж ні», а ще 12,5% - «швидше не корисними» та «зовсім не корисними» (8,33%). 12,5% опитуваних – не надали відповіді.
Питання 10: Негативні характеристики суду. Якою мірою наведене є характерним для Вашого суду?
Найбільш нехарактерним з точки зору опитаних працівників апарату суду є те, що «автоматизована система діловодства ускладнює роботу суду а не спрощує її», та «поширення чуток, висловлювання позицій щодо судових рішень, їх коментування.
Питання 11: Характеристики відносин у колективі. Якою мірою наведені ознаки є характерними для відносин у колективі Вашого суду?
Середня оцінка відповідає значенню «частково характерні», найвища оцінка 4,6 за шанобливе ставлення до відвідувачів суду..
Питання 12: Які зміни відбулися у Вашому суді за останні 12 місяців?
62,5% опитаних працівників апарату суду вважають, що навантаження виросло, 47,83% - що воно не змінилось. В середньому від 50% до 70% опитаних працівників вважають, що за останні 12 місяців у суді не змінились умови праці, стан приміщення суду, організація роботи та управління судом. Покращення умов праці відзначили 20,83% працівників, стану приміщення суду – 25%, відносин у колективі – 12,5%, організації роботи та управління судом - 12,5%. В той же час 37,5% опитаних працівників зазначили про погіршення відносин у колективі, 33,3% - про погіршення організації роботи та управління судом та 8,33% - про погіршення умов праці.
Додаткове питання 13: Які зміни відбулись у Вашому суді за час перебування на посаді нинішнього голови суду?
З числа опитаних працівників суду 7 осіб вважають , що за час перебування на посаді нинішнього голови суду в суді погіршились відносини у колективі, організація роботи та управління судом (4 відповіді). Від 45% до 55% працівників зазначили, що відбулися зміни на краще, від 33,3% до 45% вважають що ці показники не змінились.