flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Комунікаційна стратегія Чернігівського районного суду Чернігівської області на 2023 - 2024 роки

Затверджено наказом голови

Чернігівського районного суду

Чернігівської області

Владислав КУХТА

від 03.02.2023 № 01-07/05

 

 

Комунікаційна стратегія Чернігівського районного суду

Чернігівської області на 2023 - 2024 роки

 

Зміст

  1. Вступ.
  2. Аналіз стану комунікаційної діяльності суду.
  3. Наявність ресурсів для здійснення комунікацій і проблем, які потребують вирішення.
  4. Стан зв’язків з громадськістю суду.
  5. Мета і основні цілі комунікаційної стратегії.
  6. Цільові аудиторії суду.
  7. Форми і засоби комунікації з цільовими аудиторіями.
  8. Очікувані результати реалізації комунікаційної стратегії.
  9. План комунікаційних заходів суду на 2023-2024 роки (внутрішня і зовнішня комунікація).

 

1.Вступ

Комунікаційна стратегія суду складається з сукупності комунікаційних засобів, методів, прийомів і технік, які сприятимуть наданню об’єктивної інформації про діяльність суду й суддів, налагодженню постійного зацікавленого діалогу з суспільством, забезпеченню незалежності судової влади, гарантуванню законності та правопорядку, здійсненню об’єктивного й неупередженого правосуддя, а також наближенню українського судочинства до європейських стандартів, формуванню позитивного іміджу суду, судової системи України в суспільстві.

Налагодження зовнішньої та внутрішньої комунікації органами судової влади – одне з найважливіших завдань, що прямо випливає з необхідності розвитку суспільної правосвідомості.

Стратегія комунікаційної діяльності Чернігівського районного суду Чернігівської області є основним документом для здійснення зовнішньої та внутрішньої комунікації, включає в себе сукупність комунікаційних засобів, методів, прийомів і технік, що покликані надати об’єктивну інформацію про діяльність суду і суддів, налагодити постійний зацікавлений діалог з суспільством в інтересах забезпечення незалежності судової влади, гарантування законності та правопорядку, здійснення незалежності судової влади, реалізації об’єктивного і неупередженого правосуддя.

Зміст і структура комунікаційної стратегії визначається цілями правосуддя, а завдання суду в цьому напрямку ґрунтуються на нормах Конституції України, Законів України «Про судоустрій і статус суддів», «Про доступ до публічної інформації», Мадридських принципах щодо зв’язку між засобами масової інформації та суддівською незалежністю, інших національних і міжнародних актах, що регулюють діяльність судів в сфері комунікації.

 2. Аналіз стану комунікаційної діяльності суду

Комунікаційна стратегія суду спрямована на досягнення найважливішої для судової влади мети – підвищення рівня довіри громадян до суду.

Рівень довіри громадськості до судової влади залежить насамперед від ступеня прозорості судової системи, адже судова система та кожен суддя особисто мають відповідати вимогам відкритості й прозорості в усіх діях, які ними вчиняються. Власне, йдеться про інформаційну відкритість органів судової влади. Для громадян важливо, щоб інформація, яку вони отримують в суді, була доступною, повною та зрозумілою.

Чернігівський районний суду Чернігівської області має певний досвід здійснення внутрішньої і зовнішньої комунікаційної діяльності. Це стало можливим завдяки впровадженню сучасних інформаційних технологій ведення  внутрішнього документообігу, ефективному управлінню апаратом суду та донесенням інформації про діяльність суду до широкого кола громадськості через веб-сторінку Чернігівського районного суду Чернігівської області, розміщену на сайті веб-порталу «Судова влада України» https://cn.cn.court.gov.ua/sud2523/, сторінку суду на «Facebook», надання якісних та професійних судових послуг громадянам.

Зокрема, у приміщенні суду розміщено інформаційні стенди, за допомогою яких відвідувачі мають можливість ознайомитись з переліком справ, призначених до розгляду, зразками документів, ставками судового збору, платіжними реквізитами, графіком особистого прийому громадян та оголошеннями, правилами пропуску осіб до приміщення Чернігівського районного суду Чернігівської області та на його територію транспортних засобів, а також загальні правила поведінки у судовому  засіданні для представників ЗМІ та громадських організацій.

Одним із пріоритетних напрямків роботи суду є полегшення доступу громадян та створення комфортних та небезпечних умов для перебування сторін в приміщенні суду.

Так, до виконання обов'язків з охорони громадського порядку в Чернігівському районному суді Чернігівської області приступили співробітники Територіального управління Служби судової охорони у Чернігівській області.

Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони, підтримання громадського порядку в суді та  має на меті перш за все створення сприятливих умов для безпечного проведення судових засідань та перебування відвідувачів в приміщенні суду. 

На сьогоднішній день суд забезпечений повним автоматизованим циклом ведення діловодства та проходження судових справ, використовується передовий світовий досвід судового адміністрування, кадрової політики та організації роботи. Внаслідок цього вдалося досягти стабільності кадрового складу суду, формування згуртованої професійної команди суддів і працівників апарату суду, покращення надання якісних та професійних судових послуг громадянам.

Так, прийом громадян здійснюється щоденно крім вихідних. Протягом усього робочого дня сторони судового процесу мають змогу отримати копії судових рішень, ознайомитись із матеріалами судових справ, отримати виконавчі листи тощо.

Для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення до приміщення суд обладнаний переносним пандусом, таблицями Брайля тощо. Зазначеним виконана частина третя статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» - забезпечена доступність правосуддя для кожної особи в порядку, встановленому Конституцією та законами України.

Усе вищеперераховане забезпечує доступ до правосуддя, покращує умови перебування громадян у приміщенні суду.

При запровадженні посилених протиепідемічних заходів та з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, відвідувачі  суду можуть користуватися електронним форматом доступу до судочинства, можливістю участі у розгляді судових справ за допомогою відеоконференцзв'язку та утриматися від участі у судових засіданнях, якщо слухання не передбачають їхньої обов'язкової присутності.

Учасники судових процесів можуть скористатися правом відкладення розгляду справ у зв’язку з карантинними заходами і подати відповідне клопотання в  електронному форматі.

Безперебійне функціонування офіційної вебсторінки суду дає можливість  доступу громадянам до основної інформації про діяльність суду (новини суду, виклики до суду осіб, які перебувають на окупованій території, засоби зв’язку, графік прийому керівництва, оголошення конкурсу на зайняття вакантних посад, форма для електронного інформаційного запиту на отримання публічної інформації, оголошення про виклик особи зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якої невідоме, зразки документів тощо).

У суді встановлені системи охоронної та пожежної сигналізації, у кожного судді наявна «Кнопка тривоги», при натисканні якої охорона реагує на виклик, ведеться відеоспостереження як в приміщенні, так і по всьому периметру території суду.

Чернігівський районний суд демонструє відкритість своєї роботи, веде планову та системну комунікаційну діяльність у двох напрямках:

1) внутрішній – робота з суддями та працівниками апарату суду щодо вдосконалення їх професійних і комунікативних навиків, облаштування приміщення суду з метою забезпечення його інформаційної насиченості, підвищення комфортності для відвідувачів і роботи працівників суду;

2) зовнішній – інформування про роботу суду, просвітницька діяльність, налагодження постійного зацікавленого діалогу з громадськістю та ЗМІ, залучення студентів та молодих фахівців до проходження практики та стажування у суді.

 

3.Наявність ресурсів для здійснення комунікацій і  проблем, які потребують вирішення

Налагоджений постійний зацікавлений діалог суду з громадськістю дозволяє підвищити загальний рівень правової культури населення регіону. Грамотне консультування відвідувачів, кваліфікаційна допомога з боку вповноважених спеціалістів суду допомагає підвищити рівень довіри та позитивного ставлення до діяльності суду та створює комфортні умови перебування у приміщенні як самих громадян, так і працівників суду.

Для зручності канцелярія суду знаходиться на І поверсі приміщення.

Забезпечено безперешкодний доступ до приміщення суду для людей з обмеженими фізичними можливостями. Зокрема, вхід до приміщення суду облаштовано кнопкою виклику відповідального працівника апарату суду.

Однак у зв’язку із зростанням кількості справ, які надходять до суду, кількість залів судових засідань є недостатньою.

Будівля суду не потребує капітального ремонту, але потребує поточного ремонту та збільшення приміщення, оскільки у суді не обладнано кімнати для спілкування адвоката з підсудними/засудженими, немає окремого обладнаного приміщення для ознайомлення громадян зі справами. Відсутні умови для осіб з обмеженими фізичними можливостями для пересування у приміщенні суду між поверхами.

Зустрічі з представниками ЗМІ, які проводяться у робочих кабінетах, коридорі суду, оскільки зали судових засідань зайняті під проведення судових засідань, не сприяють формуванню позитивного іміджу суду, створюють проблеми у спілкуванні з журналістами.

        

4.Стан зв’язків з громадськістю суду

Чернігівський районний суд Чернігівської області через розміщення інформаційних повідомлень висвітлює питання організації роботи суду, правової просвіти, діяльності суддів, розгляду справ, які викликають суспільний резонанс тощо.

Чернігівський районний суд Чернігівської області постійно оновлює матеріали на своїй інтернет-сторінці веб-порталу «Судова влада України» та сторінці суду на «Facebook».

Чернігівський районний суд Чернігівської області є відкритим та доступним для громадян. Доступ до правосуддя проходить без зайвих бар’єрів до судових послуг: як процесуальних, так і географічних перешкод. Саме тому першим кроком для підвищення громадської довіри та авторитетності судової гілки влади було подолання територіальних перешкод та зручне розміщення суду – у центрі міста. Вірогідно, найголовніший фактор, що впливає на доступність та довіру до суду - його вдала внутрішня організація.

Відкритість судових рішень, судових засідань (в тому числі у режимі відеоконференцзв’язку), інформації щодо справ, які розглядаються судом, можливість отримання усної, письмової та в електронному вигляді інформації про результат розгляду справи, все це забезпечується щоденною працею суддів та працівників апарату Чернігівський районний суд Чернігівської області.

Стратегічна комунікація Чернігівського районного суду Чернігівської області завжди орієнтована на життєві цінності: безпеку, свободу, незалежність, прагнення до успіху, гордість, віру тощо. Орієнтація суду на цінності допомагає встановити довгострокове взаєморозуміння і ефективну комунікацію з усіма цільовими аудиторіями та сприяє розвитку судової реформи України.

 

5.Мета і основні цілі комунікаційної стратегії

Для забезпечення прозорості судової системи та підвищення авторитету судової влади Чернігівський районний суд Чернігівської області має на меті побудову партнерських стосунків та налагодження тісної співпраці із засобами масової інформації.

Мета комунікаційної стратегії Чернігівського районного суду Чернігівської області – формування довіри громадян до системи судочинства в Україні через довіру до роботи Чернігівського районного суду, як ланки системи і, загалом, підвищення авторитету судової влади в суспільстві, а також усередині самого суду.

Основні цілі комунікаційної стратегії:

 

6.Цільові аудиторії суду

Відповідно до мети та цілей комунікаційної стратегії Чернігівського районного суду Чернігівської області її цільовими аудиторіями є:

Зовнішні:

Внутрішні:

Найбільш пріоритетною цільовою групою є групи, що становлять зовнішню цільову аудиторію.

Правильне визначення цільової аудиторії чи цільової групи може:

1) ефективно взаємодіяти із зацікавленими сторонами;

2) допомогти досягти загальних організаційних цілей;

3) продемонструвати ефективність роботи суду;

4) підвищити обізнаність громадян про діяльність суду, дати змогу переконатись у тому, що суспільство розуміє, що робить суд, які його повноваження;

5) змінити поведінку та сприйняття, де це необхідно.

 

7.Форми і засоби комунікації з цільовими аудиторіями

Під час вибору каналів зв’язку із цільовою аудиторією необхідно обов’язково врахувати специфіку кожної окремої групи.

Обираючи засоби комунікації із громадянами, слід розуміти, що ця група є найбільш численною та різноманітною, отже краще обирати канали, які є більш масовими та доступними широкому загалу.

Канали зв’язку з громадськістю:

1) проведення опитування громадської думки;

2) надання інформації через вебсайт Чернігівського районного суду Чернігівської області;

3) висвітлення інформації через соціальну мережу Facebook;

4) проведення «Днів відкритих дверей»;

5) розміщення інформації на інформаційних стендах у приміщенні суду;

6) надання інформації запитувачем;

7) проведення особистого прийому громадян керівником апарату суду та головою суду.

Під час визначення каналів комунікації Чернігівського районного суду Чернігівської області із представниками ЗМІ необхідно врахувати, що ця група є більш вузькою та спеціалізованою, що в окремих засобах масової інформації працюють журналісти, які спеціалізуються на правничій тематиці.

Каналами комунікації зі ЗМІ може бути обрано:

1) висвітлення інформації через соціальну мережу Facebook;

2) роз’яснення і консультації з питань пов’язаних з діяльністю судів;

3) прес-тури для журналістів (Дні відкритих дверей);

4) надання інформації через вебсайт суду;

6) організація інтерв’ю з керівництвом суду.

Обираючи засоби зв’язку зі студентами юридичних спеціальностей, слід звернути увагу, що основною ідеєю співпраці з цією групою є популяризація роботи в суді з метою формування майбутнього високопрофесійного персоналу. Добір засобів комунікації необхідно здійснювати з наданням переваги таким освітнім заходам:

Каналами комунікації із представниками суб’єктів владних повноважень можуть бути:

Каналами комунікації з науковцями, адвокатами, юристами загалом можуть бути:

1) зустрічі, обговорення тем, безпосередньо пов’язаних із діяльністю суду;

2) надання інформації через вебсайт суду.

 

 8. Очікуванні результати реалізації комунікаційної стратегії

Комунікаційна стратегія Чернігівського районного суду Чернігівської області впроваджується з метою покращення зв’язків із громадськістю, встановлення змістовного та постійного діалогу із суспільством.

За результатами реалізації комунікаційної стратегії Чернігівського районного суду очікується зростання рівня довіри громадян до судів та працівників апарату суду, підвищення авторитету суду шляхом поліпшення правової обізнаності населення про порядок захисту їхніх прав та інтересів у судах.

Громадяни повинні сприймати суди як установи, що покликані захищати їх права. Звертаючись до суду, кожен громадянин може очікувати, що рішення суду, яким би воно не було, ухвалено неупереджено, виважено та на підставі норм закону.

Крім того, серед очікуваних результатів реалізації Комунікаційної стратегії Чернігівського районного суду можна назвати:

 

            Відповідальні за здійснення комунікаційної стратегії:

Контроль і координація комунікаційної діяльності суду: голова Чернігівського районного суду Чернігівської області, керівник апарату суду.

Відповідальні за виконання: суддя спікер, прес-секретар або особа, на яку покладені обов’язки.